Home / תרבות / "אמרו ש….": אייל אבא בחור עם חרדות ואספרגר מעלה הרצגה על חייו

"אמרו ש….": אייל אבא בחור עם חרדות ואספרגר מעלה הרצגה על חייו

מאת גלי כרמלי שרים

צילומים: יעל זילברמן קנוניץ'

 

"מוגבלות בשבילי היא סוג של מהמורה שצריך לעבור ולנצח", כך מסבר אייל אבא את הקשיים איתם הוא מתמודד – חרדות, כפייתיות, קשיים נפשיים ("יש לי רגשות אשמה למרות שאני לא עושה רע לאף אחד. למרות שאני יודע שהייתי בסדר, אני חושב שאולי בכל זאת עשיתי משהו לא בסדר ואז אני נכנס למצוקה"), קשיים מוטוריים ocd ותופעות נלוות נוספות שיש לך כשאתה על הספקטרום האוטיסטי.

עם כזאת גישה והסתכלות על החיים, אין ספק שיש לכולם מה ללמוד מאייל, בחור בן 26 ("ושבוע", הוא מדייק). "אנשים לא תמיד יודעים איך להתייחס לחבר'ה כמוני – שמתמודדים עם קשיים שהרוב לא מכירים", הוא מסביר. "אני כותב על עצמי בפייסבוק, אני מספר על חיי בהצגה, ומי שנחשף אלי ואל הכתיבה שלי יכול ללמוד על אנשים כמוני, על דרך המחשבה שלי, על דברים שאני מתמודד איתם".

eyal3

אייל הגיע בגיל 5 לגן התקשורת של העמותה לילדים בסיכון ושם זכה למשהו שכל ילד חולם עליו: פייה אישית. במקרה הזה מדובר בפייה אמיתית, בשם יעל זילברמן קנוניץ'. יעל החלה לעבוד בגן במסגגרת העבודה המעשית  של לימודי החינוך המיוחד ונדרשה לחנוך ילד, בחרה באייל ובמהירה נוצר ביניהם קשר מיוחד. אחת לשבוע, במשך שנתיים, יעל עבדה עם אייל בביתו. הם נהגו לבלות ביחד בכתיבת שירים מול הפסנתר, בריקודים, משחקים ובטיולים רבים שערכו ברחבי תל אביב. נפשותיהם נקשרו, ובתום החונכות הם נשארו בקשר כשהם מלווים זה את זה בתחנות החיים.

בגיל 12 החל אייל ללמוד בבית ספר לחינוך מיוחד וסיים אותו בגיל 21. אייל זוכר את השנים האלה כבעלות תקופות פחות טובות שכללו גם חוויות מורכבות. הוא שיתף את צוות בית הספר בחוויותיו, אך לא הרגיש שהבעיות נפתרו.

בגיל 21 הלך למרכז שיקום. "זה היה לא מוצלח. בזבוז זמן", הוא מספר.

"אבל הוא למד שם לנסוע באוטובוס", מציין יגאל

"זו היתה שנה אחת יותר מדי", אייל מדגיש. "אני לא רוצה לעשות שום דבר שאני לא טוב בו"

הוא ידע שהוא טוב במשחק ובגיל 22 חיפש לימודי משחק. מצא מסלול בבית ספר פרטי אך הוריו חששו שמדובר בבית ספר שמקבל כל מי שמוכן לשלם על הלימודים ואייל הגיע למרכז לביכורי העתים.

יגאל: "בביכורי העיתים לא רצו לעשות לאייל אודישן, אז איימנו בפנייה לתקשורת. בלית ברירה הצוות בביכורי העיתים הסכימו לבחון את אייל אבל נתנו לו טקסט קשה, שאותו הוא אפילו לא למד. אמרתי לו – 'די, רד מזה, עזוב', אבל אייל לא ויתר. הגענו לאודישן ולהפתעתי אייל דקלם את כל הטקסט בע"פ 4-5 עמודים. בסופו של דבר הבוחנים אמרו לו 'התקבלת בזכות, לא בחסד. מזמן לא ראינו כזה אודישן מוצלח!'".

אייל הצטרף לקבוצת המשחק בביכורי העתים, ובסוף השנה הציג מונולוג אישי שכתב על חייו בשם "הצל שלי".

"לאחר תקופה זו רציתי לפנות ללימודים גבוהים, אבל גיליתי שאין כאלה לאנשים כמוני. היום כבר יש מסלולים, אז לא מצאתי מסגרת לימודים גבוהים שמתאימה לי".

אייל אבא בחור עם אספרגר מעלה הרצגה
אייל אבא בחור עם אספרגר מעלה הרצגה

במקביל לחיפוש מסלול לימודים שיתאים לצרכיו, התחיל לפרסם שירים ופוסטים בפייסבוק שבהם הוא תיאר את ההתמודדות היום יומית שלו עם מגבלותיו, כשהוא זועק ליחס של שוויון וקבלת השונה בחברה. יעל, שסיימה בינתיים תואר שני בתרפיה במוסיקה וכן לימודי קואצ'ינג נחשפה לתכנים שאייל פרסם בפייסבוק. יעל שידעה שלאייל יש חיידק במה ושהוא שחקן וזמר בחסד, הגתה את הרעיון שאייל יכתוב מופע יחיד על חייו שבאמצעותו יקדם את מסר השוויון וקבלת השונה בחברה.

אייל מאוד התלהב מהרעיון ויעל גייסה את הבימאית המוכשרת פנינה רינצלר לשם ביצוע המשימה. פנינה ואייל נפגשו אחת לשבוע במשך שנה וביחד הם יצרו את ההצגה שבנויה כולה מחומרים אישיים מחייו של אייל. בהמשך יעל צירפה להפקה את המוזיקאי הנפלא ברק פרוכט שכתב לאייל מוזיקה מקורית להצגה. הצגת היחיד שנולדה נקראה "אמרו ש…" וכונתה "הרצגה" מכיוון שהיא משלבת הצגה והרצאה. את החומרים אייל מציג על הבמה באמצעות הרצאה, משחק, חידון משעשע, שירה וריקוד.

ההרצגה – "אמרו ש…." נכתבה בדם לבו. "אמרו להוריי 'הוא לא יילך'", הוא מסביר. "אמרו להוריי – 'הוא לא ידבר'. היום אני מדבר והולך. אז אמרו".

משך ההרצגה 40 דקות ובסיומה נערך דיון שבו אייל עונה על שאלות שעולות מהקהל. 

ההרצגה מיועדת לצוותים טיפוליים מקצועיים, בתי ספר, תנועות נוער, הורים לילדים על הספקטרום וכל לכל קהל סקרן שרוצה להבין מעט יותר כיצד זה לחיות עם מוגבלות בחברה נורמטיבית.

עד היום אייל הופיע בפני מספר צוותים טיפוליים ונוער מתנדב וחלומו להופיע בפני כמה שיותר אנשים ולהפיץ את מסר השיוויון.

אייל אבא יופיע ביום שישי 16/12/2016 בפני צוות המטפלים של העמותה לילדים בסיכון בכפר סבא.

ניתן להזמין את ההרצגה דרך המפיקה יעל טל' 052-3586122, yaelkanon@gmail.com ולהתעדכן על ההופעות בעמוד הפייסבוק של יעל

 

About גלי כרמלי שרים

גלי כרמלי-שרים עוסקת בכתיבה מאז שלמדה אותיות מורה ליוגה, מנחת מדיטציה ו-NLP. נציגת הורים בוועדות זכאות ואפיון של משרד החינוך. בעברה עיתונאית ועורכת באתרי אינטרנט. בוגרת לימודי קולנוע. מייסדת אתר שוקולד כחול. נשואה לדורון, איש מחשבים וטייס אמא גאה של לוטוס-רן, יהונתן ושרון-לוקאס כולנו היפראקטיביים (בכייף שלנו), וחלקנו אוטיסטים

Check Also

"על הספקטרום" – סדרה חדשה ב-yes

התסריטאית של הסדרה "על הספקטרום" מצליחה להכניס אותנו ל-p.o.v של גיבוריה, וזו בעצם ההצלחה האמיתית שלה

כתיבת תגובה

תפריט נגישות