Home / כללי / אנחנו גרועים

אנחנו גרועים

מאת: אורן הלמן

 

ראש השנה האחרון היה חגיגי במיוחד עבור מיליוני אנשים עם מוגבלות שחיים בארצות הברית.

ב- 1/1/2015 נכנס לתוקף בארה"ב חוק, שלפיו כל חברה שהיא ספקית של הממשלה האמריקאית או של גופים ממשלתיים, בהיקף כספי של 50,000 דולר ומעלה, ושיש בה 100 עובדים ומעלה – תהיה חייבת להעסיק 7% עובדים עם מוגבלות בכל קטגוריה של העסקה: עובדים פשוטים, מנהלים זוטרים וגם בהנהלת חברה. מדובר בחוק מספר 503, והוא יחול על כל ספק של הממשלה: בתי מלון, חברות קטנות, בינוניות וגדולות.

ומה המצב בישראל? במילה אחת: גרוע. בשתי מילים: גרוע מאוד.

בואו נשים את הדברים על השולחן: בישראל העסקת אנשים עם מוגבלות מפחידה את המעסיקים. חמור מכך, היא מפחידה את המעסיק הגדול ביותר: מדינת ישראל. פקידי המדינה כנראה חוששים או שפשוט לא בא להם שיסתובבו להם במשרדים עיוורים, חירשים, אוטיסטים או על כסאות גלגלים.

לפני כמה חודשים החלה היוזמה לתת סיכוי שווה ולהעסיק אנשים עם מוגבלות בכל חברה או ארגון, פרטי או ממשלתי בהיקף מינימלי של 3% מהיקף כח האדם. ההסתדרות והמעסיקים הפרטיים חתמו על הסכם קיבוצי היסטורי המחייב העסקה של 3% עובדים עם מוגבלות בכל חברה שעובדים בה יותר מ-100 עובדים.

הונחה הצעת חוק לסיכוי שווה, שמחייבת העסקה של 3% עובדים עם מוגבלות בכל הגופים הממשלתיים עם יותר מ- 25 עובדים, עליה חתמו 81 ח"כים. הממשלה החליטה לחייב את הגופים הממשלתיים להעסיק 3% עובדים עם מוגבלות בכל גוף ממשלתי שבו עובדים יותר מ- 75 עובדים. מאחר ומדובר בהחלטת ממשלה, שעלולה להשתנות, להידחות להתבטל או סתם לא להיות מבוצעת, חייבים להמשיך לקדם חוק בספר החוקים שיחייב זאת.

נעזוב את השיח של עזרה הדדית, סיכוי שווה וכו'. בואו נדבר מספרים. דוח מבקר המדינה האחרון קבע כי האובדן של המשק כתוצאה מאבטלה של אנשים עם מוגבלות הוא 5 מיליארד שקלים.

רוב המעסיקים בישראל כנראה לא שמעו על מדינות נאורות ומתקדמות כמו גרמניה, ארצות הברית, מדינות סקנדינביה ועוד מדינות אירופאיות שנותנות סיכוי שווה ומחייבות העסקה של 5% עובדים עם מוגבלות.

החוק החדש והנאור בארה"ב, והמצב בגרמניה (חובה להעסיק 5% אנשים עם מוגבלות או קנס) ובמדינות נאורות אחרות – זוהי התשובה המוחצת לכל אלה שטוענים שצריך לעודד, לתמרץ, לבקש מחברות להעסיק אנשים עם מוגבלות. כמו שאמרנו – מי שרוצה לעודד מוזמן ללכת למגרשי כדורסל וכדורגל. זה פשוט לא עובד בשוק העבודה בישראל.

אין שום סיבה שבישראל לא יחייבו. הרי החלום שלנו הוא להיות דומים למדינות האלה!

מסתבר שיש לנו הרבה מה ללמוד מארצות הברית בנושא סיכוי שווה לשילוב אנשים עם מוגבלות בעבודה. ואנחנו מבטיחים שננהל מאבק גדול עד שגם בישראל יתנו סיכוי שווה וישלבו אנשים עם מוגבלות בעבודה ובחברה.

יש לחוקק חוק להעסקת 3% עובדים עם מוגבלות עד 2017 ו- 5% אחר-כך בכל גופי הממשלה. יש לתקן את חוק חובת המכרזים ולתת עדיפות לגופים פרטיים המעסיקים 10% עובדים עם מוגבלות במכרזים ממשלתיים. ובקיצור – לתת סיכוי שווה לשילוב בחקיקה!

כי לכולם מגיע סיכוי שווה להשתלב בעבודה.

 

לינק לדף "סיכוי שווה":

https://m.facebook.com/profile.php?id=810358109023164

 

הכותב, ממובילי מהפכת השילוב של אנשים עם מוגבלות בעבודה, ממקימי "סיכוי שווה" ואב לילדה בחינוך המיוחד.

קישור למאמר שנכתב על חוק 503:

https://www.td.org/Publications/Magazines/The-Public-Manager/Archives/2014/Winter/Include-People-with-Disabilities-in-the-Federal-Workplace?mktcops=c.govt%7ec.mgmt&mktcois=c.public-sector%7ec.diversity-inclusion%7ec.job-search

 

About גלי כרמלי שרים

גלי כרמלי-שרים עוסקת בכתיבה מאז שלמדה אותיות מורה ליוגה, מנחת מדיטציה ו-NLP. נציגת הורים בוועדות זכאות ואפיון של משרד החינוך. בעברה עיתונאית ועורכת באתרי אינטרנט. בוגרת לימודי קולנוע. מייסדת אתר שוקולד כחול. נשואה לדורון, איש מחשבים וטייס אמא גאה של לוטוס-רן, יהונתן ושרון-לוקאס כולנו היפראקטיביים (בכייף שלנו), וחלקנו אוטיסטים

Check Also

לב שבור יורם יובל עברי לידר

לב שבור – הלב השבור של יורם יובל

בתמונה: מנחי הסדרה לב שבור מתוך ערוץ היוטיוב של הוט השבוע עלתה לאוויר סדרה בשם ...

כתיבת תגובה

תפריט נגישות