Home / תרבות / "על הספקטרום" – סדרה חדשה ב-yes

"על הספקטרום" – סדרה חדשה ב-yes

זוהר, עמית ורון רון הם שותפים לדירה בסוף שנות העשרים שלהם. הם הולכים לראיונות עבודה, יוצאים לדייטים ויושבים בבתי קפה. אלא שכל הפעולות האלה לא פשוטות וטבעיות עבורם. רון רון (ניב מג'ר) שהולך בפרק הראשון של הסדרה "על הספקטרום" לראיון עבודה, הולך אליו כשהוא מלווה במנחה שלו, שעשתה לו סימולציות וצריכה להזכיר לו להיצמד למידע הרלוונטי ולא לספר את כל האמת, מה שיביא אותו אחר-כך להסיק שהיא אמרה לו שזה בסדר לשקר לפעמים.

זוהר, שעובדת במטבח של ארומה, היא בחורה רומנטית שחושקת באהבה אמיתית אך לא זוכה לה, אם זה בגלל שהיא מנסה ליצור קשר עם המטפל שלה, ואם זה בגלל דייט עם בחור שנתפס לא מוכן. ברקע אחיה הדואג, אשר (אורי גת, המתופף האגדי של להקת מרסדס בנד) שמתקין לה ג'י.פי.אס ועוקב אחר כל צעד שלה.

עמית (בן יוספוביץ' כוכב "הבימה" העולה) שורץ כמו צעירים רבים בבית הקפה השכונתי, בולס קרואסונים ללא תשלום, וכך הוא מסיק שגם שקית התפוצ'יפס בקיוסק לא מצריכה תשלום.

ההבדלים הדקים הללו – הקשר הרומנטי הלא ממומש, סוגיית התשלום בחנויות ומה אומרים בראיונות עבודה או בכלל  ("את יודעת שאת נורא שמנה? זה לא בריא", שואל רון רון את השכנה שלו כאשר הוא מופתע בפגישתם ממימדיה) הם חלק מהקשיים שמתמודדים איתם אנשים על הספקטרום האוטיסטי, המובאים בסדרה חדשה שתשודר החל מסוף מאי ב-yes.

התסריטאית, דנה אידיסיס, שההשראה לסדרה הגיעה מאחיה הצעיר ומחבריו על הספקטרום, בנתה דמויות של צעירים, רגילים ולא רגילים, המתמודדים עם קשיים. היא יצרה אותם לא גאונים, נטולי כישרון יוצא דופן או זיכרון פנומנלי, כדי לנתק את הקונוטציות הסטיגמטיות של האוטיסט הפריק. אידיסיס בנתה ברגישות דמויות של צעירים שלא התבגרו, שבשונה מיתר החבר'ה הצעירים שלא התבגרו לגמרי, זקוקים לעזרה והכוונה בחיי היומיום על אף שהם אינטליגנטיים – כי במפגשים עם אנשים הם לא מגיבים כמו רוב האנשים, ובסוגיות מסויימות – הם מגיבים לסיטואציות באופן דומה לילדים (נגיד – אם מצאתי טבעת – מותר לי לקחת אותה? ואם מצאתי כלב ברחוב – מותר לי לקחת אותו?). אידיסיס גם מצליחה להכניס אותנו ל-p.o.v של גיבוריה, וזו בעצם ההצלחה האמיתית שלה.

עוד משתתפים: אבי דנגור (אבי הזמר, מייקל) דור מוסקל (ערוץ הכיבוד) ורותי הולצמן שחוזרת למסך אחרי שנים רבות. הסדרה באיכות קולנועית יוצאת דופן, צולמה בעדשות אנמורפיות מיוחדות, שרק מספר בודד של סדרות בעולם צולמו באמצעותן.

הסדרה זכתה במקום הראשון בתחרות הרשמית של פסטיבל Series Mania בצרפת והיא הסדרה הישראלית הראשונה שהתקבלה לפסטיבל הקולנוע היוקרתי טרייבקה שייסד רוברט דה נירו.

10 פרקים, 30 דקות לפרק.

תסריטאית: דנה אידיסיס

במאי: יובל שפרמן

חברת הפקה: אודי סגל, סומיוקו הפקות

פרק הבכורה ישודר ב-21/5/2018 ב-yes VOD והסדרה תשודר החל מה-22/5 בימי שלישי ב-20:30 בערוץ  yes EDGE

 

לקראת עליית הסדרה ערכה חברת yes אירוע הקרנה מיוחד בשיתוף ארגון "בית אקשטיין", הפועל לקידום אנשים עם מוגבלויות

באירוע נכחו סמנכ"ל התוכן של yes, קובי-גל רדאי, מנכ"ל בית אקשטיין, יגאל נחתומי, לצד אנשי עסקים, פעילים למען אנשים על הספקטרום האוטיסטי, כגון יו"ר אלו"ט, עמוס שפירא, ח"כ לשעבר יפעת קריב, ליהיא לפיד וח"כ סתיו שפיר.

סתיו שפיר
סתיו שפיר

לפני ההקרנה חתמו הנוכחים על אמנה מיוחדת הקוראת לקידום כל אזרחית ואזרח בחברה הישראלית ללא הבדל על רקע של לקות או מוגבלות. סתיו שפיר וליהיא לפיד סיפרו בפתיחות על חוויית החיים לצד בן משפחה אוטיסט (אחותה של שפיר ובתה של לפיד).

צילום: רוני פוקס

About גלי כרמלי שרים

גלי כרמלי-שרים עוסקת בכתיבה מאז שלמדה אותיות מורה ליוגה, מנחת מדיטציה ו-NLP. נציגת הורים בוועדות זכאות ואפיון של משרד החינוך. בעברה עיתונאית ועורכת באתרי אינטרנט. בוגרת לימודי קולנוע. מייסדת אתר שוקולד כחול. נשואה לדורון, איש מחשבים וטייס אמא גאה של לוטוס-רן, יהונתן ושרון-לוקאס כולנו היפראקטיביים (בכייף שלנו), וחלקנו אוטיסטים

Check Also

שוקולד כחול

פסטיבל "כולנו דומים, כולנו מיוחדים" נפתח היום

במסגרת הפסטיבל יתקיימו אירועי תרבות, הצגות ומופעים המותאמים לאנשים עם מוגבלות ולכלל הקהילה.

כתיבת תגובה

תפריט נגישות