Home / כללי / "רוב האוטיסטים בישראל יכולים להפוך מנטל על החברה לתורמים"

"רוב האוטיסטים בישראל יכולים להפוך מנטל על החברה לתורמים"

פוסט זה נכתב כתשובה לדבריה של אביגיל דר בנושא חוק האוטיסטים. הפוסט פורסם במקור בעמוד הפייסבוק של יוזמות השילוב.

אביגיל שלום,

קראנו את הפוסט שלך. אנו מקווים שדבריך נובעים מחוסר הבנה. המידע שהוצג באמצעותך מטעה ואף אינו נכון.

רוב רובה של האוכלוסייה האוטיסטית בישראל, לא פחות מ-95% כפי שעולה בהשוואות בינלאומיות, מורכב מאנשים שיכולים להפוך מנטל על החברה לאנשים שמשתלבים בחברה ואף תורמים לה, כל אחד כפי יכולתו. לאנשים על הספקטרום יש כישרונות ויכולות אדירים, שבהשקעה נכונה יכולים להוות פיצוי למוגבלות התקשורתית. זו השקעה נושאת רווח, לא תרומה. אם המדינה תדע להשקיע בהם, הם יהיו מאושרים יותר, יתרמו לחברה, יעבדו ואף יקימו משפחות.
טיוטת החוק שנדחתה על ידי הממשלה, הייתה עלולה למנוע את האפשרות של האוכלוסייה בספקטרום האוטיסטי להשתלב בחברה. הצעת החוק מבוססת על כך שפוגעים בסיכויי האוטיסטים שהיו יכולים להשתלב בחברה על מנת לממן את ההוסטלים, תוך פגיעה גם באוכלוסייה בת-שילוב שנמצאת היום בהוסטלים באין מענים מתאימים עבורה. את החוק קידמה עמותה שאנו מאוד מעריכים ושאת בין הדמויות המוכרות בה; עמותה שדואגת לאוטיסטים שאתם רואים כחסרי ישע. הרבה עשן היה צריך להתפזר עד שהשורה התחתונה התבהרה. הבחירה של הצעת החוק הייתה לסייע לחסרי ישע, על ידי פגיעה אנושה בחלום של רוב רובם של האוטיסטים ובני משפחותיהם בישראל. במשרד החינוך יש סיסמה "אף ילד לא נשאר מאחור". החוק שהבאתם לשולחן הממשלה היה החוק להשארת רוב האוטיסטים מאחור.
לקורא הלא מצוי, שלא צלל לנבכי החוק שהוצע והתקנות המתוכננות, יכול להיות נדמה ממה שכתבת שקבוצה של אנשים חסרי הבנה ולב התנגדה לחוק ופעלה נגדו. מהיכרות אישית, מדובר בקבוצה גדולה מאוד של אנשים עם לב ענק, שדואגת לכלל האוטיסטים, ובשל כך התנגדה לחוק.
זו דמגוגיה לשמה לטעון שההחלטה של בג"ץ בקשר לקצבאות ביטוח לאומי היא זמנית, בעוד תקציב ההוסטלים אינו זמני. בדיוק כמו שמימון הוסטלים אינו מוסדר בחקיקה, כך לא מוסדר נושא קצבאות הביטוח הלאומי. שניהם זמניים כל עוד אין חקיקה!
בניגוד לטענות, בג"ץ לא הורה לקצץ את הקצבאות. בג"ץ הורה לדרג אותן. אנחנו תומכים בכך. אנחנו מבקשים לקבוע בחקיקה שאוטיסטים תלויים בזולת יקבלו, בנוסף לקצבת הנכות הבסיסית, תוספת קיצבאות על פי צרכיהם (קצבת תלות מוחלטת בזולת, קצבת ניידות וקצבת שירותים מיוחדים).
טענת "שיטת השלבים" שהצגת – כאילו שאר האוטיסטים ו/או כל הנכים במדינה או-טו-טו יזכו לעדנה, אינה נכונה בעליל. הפוסט שאת כתבת מסביר יפה את הסיבות לכך שהחוקים הבאים, לעולם לא ייחקקו. בכנסת הקודמת היו אלה משרדי האוצר והרווחה שהסכימו לתקצב חוק על פי דו"ח עם כותרת מטעה "דין וחשבון הצוות הבין-משרדי לאסדרת הטיפול באוכלוסיית האנשים עם אוטיזם" (ידוע גם כ"דו"ח וגשל" על שם העומד בראש הועדה). בדו"ח זה הוצגה שיטת המימון הכלכלית שאימץ האוצר למתן אישור מימוני לחוק. הועדה טענה שיש כביכול ארבע "דרגות חומרה" של אוטיזם, טענה שבדרגת חומרה 1-2 נמצאת כמחצית מהאוכלוסייה האוטיסטית, והציעה לקצץ לאותה אוכלוסייה בחצי את קצבת הנכות שלהם!!! (עמודים 23, 30 בדוח). הדו"ח מציין במפורש את הסיבה האמיתית לקיצוץ: לא בג"ץ אלא כמקור מימון לחוק. אגב, סביר שדיון בדרגות "צרכים" היה מוביל למסקנות תקציביות שונות לחלוטין. כך או כך מדובר ב"וידוא הריגה", לא ב"שיטת שלבים".
מתוך דו"ח וגשל: "מטעם האגודה הלאומית לילדים אוטיסטים – אלו"ט, הופיעו בוועדה מר מאיר שני – יו"ר אלו"ט, מר שמוליק מירון – יו"ר הוועד המנהל וגב' עינת קסוטו שפי – מנכ"לית … יש לציין שנציגי אלו"ט הביעו בדבריהם עמדה ולפיה יש להתייחס לאוכלוסיית האנשים עם אוטיזם על פי מדרג ולא כמקשה אחת ושסביר שהיקף השירותים הניתנים לאנשים עם אוטיזם ישתנה בהתאם למדרג. עמדה זו תואמת לגישה שנקט הצוות".
וציטוט נוסף, חמור ממנו, מתוך הדו"ח: "כזכור… המליצה הועדה להפחית את הגמלה למשפחות לילדים בדרגות החומרה הנמוכות ולהפנות את התקציב שייחסך לצורך פיתוח שירותים לכלל אוכלוסיית הילדים עם אוטיזם (בכל דרגות החומרה)… שכן כיום חלק מהמשפחות [לילדים עם אוטיזם "בתפקוד גבוה"] משתמשות בכספי הגמלה לצורכי קיום ולאו דווקא לטיפול בילד עם אוטיזם… "
הצעת החוק מסכסכת בין קבוצות הורים ומשסה אותן זו בזו. רואים זאת בפוסטים שנכתבו בימים האחרונים. אין לנו שום רצון לריב עם הורים אחרים. כולנו באותה סירה. אבל כאשר המדינה נותנת מימיה עם טיפות מים אחרונות, כל אמא רוצה לתת אותן רק לילד שלה.
לכן, אנחנו בעד לעגן בחקיקה את הזכויות של כל האוכלוסייה האוטיסטית. שום חברה לא יכולה להשאיר אוטיסטים חסרי ישע ללא מענה. המדינה חייבת לטפל בהם כפי צרכיהם. אבל במקביל, המדינה חייבת גם להבטיח שכל אוטיסט שרוצה ומסוגל לכך, יוכל להתקדם ולממש את יכולותיו.

הצעת החוק שהובאה לשולחן הממשלה הייתה עלולה לפגוע ב-95% מהאוטיסטים, בשביל לממן את ה-5% שנותרו. אבל, אנחנו לא עוסקים בעבר אלא בעתיד, בחקיקה שתסייע ל-100% מהאוטיסטים, ייתר על כן, שלא תפגע באף אוטיסט.

בברכה,
חברי יוזמות השילוב

(גילוי נאות – עורכת האתר חברה ביוזמות השילוב – אך לא נמנית על מקימיה)

About גלי כרמלי שרים

גלי כרמלי-שרים עוסקת בכתיבה מאז שלמדה אותיות מורה ליוגה, מנחת מדיטציה ו-NLP. נציגת הורים בוועדות זכאות ואפיון של משרד החינוך. בעברה עיתונאית ועורכת באתרי אינטרנט. בוגרת לימודי קולנוע. מייסדת אתר שוקולד כחול. נשואה לדורון, איש מחשבים וטייס אמא גאה של לוטוס-רן, יהונתן ושרון-לוקאס כולנו היפראקטיביים (בכייף שלנו), וחלקנו אוטיסטים

Check Also

יום המודעות לאוטיזם 2120

הם לא "מנותקים" – יום המודעות לאוטיזם 2021

לכבוד יום המודעות העולמי לאוטיזם, החלטתי להביא לכם משהו שנעשה במקום אחר. הסרטון הזה צולם ...

כתיבת תגובה

תפריט נגישות