Home / ביורוקרטיה / תו נכה

תו נכה

מאת גלי כרמלי שרים

ילדים על הספקטרום האוטיסטי זכאים לקבל תו חניית נכה במידה שהתנועה בקרבת כבישים עלולה לסכן את חייהם.

אין צורך לפנות לשם כך לחברות המציעות לכם לבצע את הפנייה בעבורכם, אם הנכם זכאים לתו נכה אתם תקבלו אותו גם אם תפנו בעצמכם.

אין צורך לחשוש מהביורוקרטיה הכרוכה בפנייה למשרד הרישוי. היום ההליך קל וידידותי, והכנתי מדריך לפנייה לבקשת תו נכה לרכב.


בעיקרון כל מה שאתם צריכים לדעת ולעשות מופיע באתר משרד התחבורה, ובכל זאת אפרט גם כאן.

עליכם להיכנס לאתר משרד התחבורה בלינק הזה: תג חניה לרכב נכה, שם תורידו טופס בקשה לתג נכה לרכב, או תמלאו אותו אונליין.

לטופס צרפו מכתב מהרופא המטפל ומכתב שלכם המסביר את הקשיים והסכנות הכרוכים בתנועה במקומות ציבוריים ובסמוך לכביש בפרט שילדכם חשוף אליהם.

בנוסף תצטרכו לצרף צילום של רישיון הרכב וצילום ת.ז כולל ספח וצילום צ'ק לצורך החזר אגרת הרישוי.

אם יש ברשותכם שני רכבים תוכלו לקבל תו בעבור כל אחד מן הרכבים.


אם יש בן משפחה אחר המסיע את הילד לטיפולים, תוכלו לבקש תו בעבור רכבו (במסגרת שני התווים ולא יותר משניים לילד).

בעבור אחד מן הרכבים תקבלו גם פטור על אגרת הרישוי (טסט), כך שהשתתפותכם הכספית בעבור הטסט תסתכם בכמה עשרות שקלים.

אם הרכב המשמש אתכם הינו רכב בליסינג או בשכירות כזו או אחרת תצטרכו להוציא אישור מחברת ההשכרה כי הרכב משמש אתכם באופן בלעדי.

בתקופה בה אני הוצאתי לראשונה תג חניית נכה עוד הייתי צריכה לשלוח את כל החומר לתיבת הדואר העלומה 72 בחולון ולחכות עד שדואר ישראל ישיב לי את תגובת משרד הרישוי כי חסרים מסמכים, ואולם כיום תוכלו להגיש את הבקשה אונליין דרך האתר. תוך שניות ספורות תקבלו הודעה במייל כי בקשתכם התקבלה ותטופל תוך שבועיים ימים. אם לא יחסרו מסמכים והבקשה תאושר, תקבלו את התג בדואר בתוך שבועיים.

בעולם מושלם תו החניה היה צריך להיות משוייך לאדם ולא לרכב, אולם כל עוד התו מותאם לרכב, אנא כבדו את הנכים הזקוקים לחניה. זכרו – גם אם הוצאתם תו נכה לרכב, התו משוייך לילד ולו בלבד. אנא אל תעשו בו שימוש כאשר הילד אינו נוסע איתכם. אין להחנות את הרכב בחניית נכה גם בעבור סידורים שנעשים עבור הילד במידה שאינו נוכח. זה עניין חשוב מאוד כיוון שאנשים אחרים המוגבלים בתנועתם זקוקים לחניה יותר מכם. חשבו מה היה קורה לו לא הייתם מוצאים חניית נכים פנויה כשאתם עם ילדכם ומגלים שאדם ללא תו או ללא נוכחות האדם הנכה תפס את החניה.


הביורוקרטיה נראית לנו מפחידה ומתסכלת, אבל משרד התחבורה ראוי לציון לשבח על התהליך הקל והמהיר של הוצאת תג נכה. ייתכן מאוד שתקבלו תג חניית נכה בתוקף לשנתיים בלבד. במידה שכך, תצטרכו לבצע תהליך חידוש בסמוך לפקיעת תוקף התג. כמו-כן זכרו לעדכן את משרד הרישוי במידה שהחלפתם את המכונית.

About גלי כרמלי שרים

גלי כרמלי-שרים עוסקת בכתיבה מאז שלמדה אותיות מורה ליוגה, מנחת מדיטציה ו-NLP. נציגת הורים בוועדות זכאות ואפיון של משרד החינוך. בעברה עיתונאית ועורכת באתרי אינטרנט. בוגרת לימודי קולנוע. מייסדת אתר שוקולד כחול. נשואה לדורון, איש מחשבים וטייס אמא גאה של לוטוס-רן, יהונתן ושרון-לוקאס כולנו היפראקטיביים (בכייף שלנו), וחלקנו אוטיסטים

כתיבת תגובה

תפריט נגישות