Home / aba / להביט במציאות

להביט במציאות

האבחון “אוטיזם” מגיע עם סטופר. מהרגע שילדכם מאובחן כאוטיסט מתחיל מירוץ נגד הזמן. המירוץ “לילד שיצא מהספקטרום”. אז אין באמת דבר כזה, לצאת מהספקטרום, אבל כן אפשר ללמוד לתקשר, ללמוד לדבר, והכי חשוב זה ללמוד להכיר את הילד שלנו. הוא תמיד מלמד אותנו מי הוא. אז הלכתי ללמוד במרכז בית ליאור את עקרונות הגישה ההתנהגותית לטיפול בילדים עם אוטיזם

השיעור ה-14 בקורס מטפלים בגישה ההתנהגותית בבית ליאור הוא למעשה השיעור האחרון מבחינת החומר החדש הנלמד והוא עוסק בשיטות תצפית ומחקר.

כמעט כל הורה בעל פז”מ לילד על הספקטרום נתקל בצורך התצפית על ילדו. באופן בסיסי, גם בזמני אבחון ועל-ידי מאבחנים ומטפלים עשויות להתקיים תצפיות, כאשר לרוב מדובר בתצפיות כלליות על הילד – על התנהגותו, על קשייו, על יצירת קשרים, על היכולת לעבוד במליאה וכדומה.

בגישה ההתנהגותית נערכות בנוסף תצפיות שמטרתן למדוד ולדווח על שכיחות או משך של התנהגויות שונות.

למה חשוב למדוד? תדירות ההתנהגות תשפיע על החלטת המנחה האם ובאיזו דחיפות לטפל בה. למשל – אם הילד מבצע פעילות לא נאותה אחת לשעה, נשים את הכחדתה כמטרה גבוהה יותר מפעילות לא חברתית או לא רצויה אחרת שתדירותה אחת ליום.

גם זמן התגובה של הילד משפיע על ההחלטה לגבי רמת ההתערבות

שיטות מדידה מרכזיות בניתוח התנהגות יישומי

*תצפית תיאורית – ABC – בודקת את האירוע או האירועים שקדמו להתנהגות של הילד עליו נערכת התצפית, ההתנהגות של הילד אותה אנחנו בודקים ותגובת הסביבה להתנהגות. בתצפית יצויינו המקום והזמן שבו קרתה ההתנהגות.

הנחיות לכתיבת תצפית תיאורית

משך התצפית המומלץ נע בין 20 דקות לחצי שעה. חשוב שמבצע התצפית לא יהיה חשוף לילד שעליו היא נעשית. מומלץ לקיים את התצפית יותר מפעם אחת.

מבצע התצפית יציין מהי המסגרת בה נערכת התצפית, מי היו הנוכחים, מה היה סוג הפעילות או מה היו הפעילויות (משחק חופשי, ארוחת עשר, קריאה בקול, דיון וכיוצא בזה).

בתצפית יש לכתוב כל מה שנאמר על-ידי הנצפה ולמי, וכל מה שהנצפה עשה וכלפי מי

יש לכלול בתצפית כל מה שנאמר ו/או נעשה כלפי הנצפה ולציין עם מי התרחשה הסיטואציה.

יש להבחין בין עובדות (מה מתרחש למעשה) לבין התרשמות או פרשנות אישית.

במידה ואין ציון של התנהגות מסוימת המתרחשת בזמן מסוים, מומלץ לרשום מדי פעם את השעה על-מנת לספק אינדיקציה כלשהי לגבי הזמנים.

מהתצפית התיאורית ניתן ללמוד על דפוסי התנהגות חוזרים ולהתחקות אחריהם.

 

* רישום אירוע – בתצפית זו מונה המטפל את מספר ההתרחשויות של התנהגות מסוימת בכל פעם שהיא מתבצעת, כלומר – את התכיפות שלהן

 

* רישום כמותי – איסוף נתונים שוטף

למה בעצם אנחנו זקוקים לבצע תצפית על הילד? אצל ילדים לא ורבליים או עם רמת תקשורת נמוכה, קשה מאוד להבין מה מטריד את הילד, מה מקשה עליו ואיך ניתן לעזור לו. לפעמים אפילו עד כדי כך שלא ניתן להבין את הילד. התצפית מסייעת להבין את החוויה שעובר הילד ולהגיע לשורש ההתנהגות.

כאמור, כמעט ואין הורה שלא מכיר את הנושא הזה. כשבני יהונתן היה בן חמש הוא החל ביום בהיר אחד לסרב להיכנס לבית מהגן. היינו אז בטיפול ביתי בגישה ההתנהגותית והמנחה פנתה אל הגננת כדי שזו תדווח לה מה מתרחש עם יהונתן בחצי השעה האחרונה של יום הלימודים ובמעבר להסעה. כשירד מההסעה, בין אם חיכיתי לו אני ובין אם חיכתה לו תיראפיסטית, לאורך שבועות ארוכים הוא סירב להיכנס הביתה. בפתח הבית עמד וכעס, מסרב להיכנס. האמת היא שמעולם לא פתרנו את הסוגייה הזאת. אין לי מושג גם היום מה עבר בראשו ובלבו של בני הקט והמתוק. ההתנהגות הזאת נעלמה יום אחד כלעומת שבאה, וגם זה דבר שקורה לא מעט.

 לטור הקודם

About גלי כרמלי שרים

גלי כרמלי-שרים עוסקת בכתיבה מאז שלמדה אותיות, בעריכה והקמת אתרים, מורה ליוגה מנחת מדיטציה ומלווה תהליכים אישיים ב-NLP. בעבר עיתונאית ועורכת באתרי אינטרנט. בוגרת לימודי קולנוע. מייסדת אתר שוקולד כחול. נשואה לדורון, איש מחשבים וטייס, ואמא גאה של לוטוס-רן, יהונתן ושרון-לוקאס. כולנו היפראקטיביים (בכייף שלנו), חלקנו גם אוטיסטים

Check Also

קורס aba

טכניקות למידה בניתוח התנהגות – הקניית התנהגות חדשה באמצעות DTT

האבחון "אוטיזם" מגיע עם סטופר. מהרגע שילדכם מאובחן כאוטיסט מתחיל מירוץ נגד הזמן. המירוץ "לילד שיצא מהספקטרום". אז אין באמת דבר כזה, לצאת מהספקטרום, אבל כן אפשר ללמוד לתקשר, ללמוד לדבר, והכי חשוב זה ללמוד להכיר את הילד שלנו. הוא תמיד מלמד אותנו מי הוא. אז הלכתי ללמוד במרכז בית ליאור את עקרונות הגישה ההתנהגותית לטיפול בילדים עם אוטיזם

שינוי גודל גופנים